Viac ako desatina bytov v Prahe je podľa radu odborníkov prázdnych. Najmä v centre mesta sa kvôli tomu jednotky menia na krátkodobé bývanie. Niektoré analýzy preto tiež tvrdia, že uvedený fenomén zvyšuje na danom mieste nielen priemerné ceny, ale má nepriaznivý dopad aj na dostupnosť bývania. Aká je realita?
Potom, čo si obyvatelia vybraných západných metropol, ako sú napríklad Barcelona, Paríž alebo Lisabon, začali sťažovať na služby typu Airbnb, vznikla podobná diskusia aj v Prahe.
Terčom kritiky je najmä fakt, že sa z bytových priestorov často stávajú verejné priestory, kde sa neustále menia ľudia. Občas preto dochádza aj k zničeniu bytového vybavenia, nedodržiavaniu nočného kľudu či drzému správaniu návštevníkov. Airbnb tak môže v niektorých prípadoch narušovať susedské komunity.
Tretina obyvateľov metropoly preto tiež považuje dopady ich prevádzky za prevažne negatívne, ako zistil minuloročný výskum agentúry STEM/MARK. Neprekvapí, že za ich obmedzenie volá viac ako polovica Pražanov.
„Väčšie percento Pražanov, ktorí chcú obmedzovať krátkodobé ubytovanie, vychádza predovšetkým z častejšej osobnej negatívnej skúsenosti, ktorú má 3 z 10 Pražanov oproti 9 percentám z celej populácie,“
v tlačovej správe vysvetlil Dalibor Stehno z agentúry STEM/MARK.
To ale nie je jediný problém. Drvivú väčšinu jednotiek - až okolo 80 percent - vlastnia hostitelia, ktorí v hlavnom meste prenajímajú dve a viac jednotiek. Celkovo je takých bytov okolo desať tisíc, tvrdia aktuálne štatistiky Airbnb. Toto číslo sa môže pritom ešte zvýšiť. Veď v predcovidovom období ich bolo viac ako 13 tisíc. Príjem z nájomného býva v prípade obdobných typov služieb vyšší, ako je to u dlhodobých prenájmov. Data Airbnb tvrdia, že sa teraz v Prahe za krátkodobé nájomné platí v priemere menej ako 100 eur, čo je v prepočte menej ako 2 500 korún za noc. To potom samozrejme tlačí i celkovú cenu nájomného bývania nahor.
Také bývanie je preto pre investorov, ktorí namiesto dlhodobého prenájmu preferujú vyššie zisk z krátkodobých pobytov, už dostatočne zaujímavou príležitosťou. Uvedený trend výrazne ovplyvňuje nielen ceny, ale aj dostupnosť bývania pre miestnych obyvateľov, ktorí sa s rastúcimi nájmami potýkajú.
Podľa Združenia nájomníkov ČR unikajú štátu dane a z trhu miznú tisíce bytov, ktoré by mohli byť inak určené bežným nájomníkom. Služba kvôli tomu zvyšuje nedostupnosť bývania v meste.
„Podľa posledného sčítania bolo v Prahe takmer 94 tisíc neobývaných bytov, čo predstavuje 13 percent miestneho bytového fondu. Potenciálny cenový dopad by mohol byť medzi 19 až 33 percentami. Avšak netušíme, či sú tieto byty naozaj prázdne, pretože nemáme dostatok spoľahlivých údajov. Napríklad v Bratislave je skutočne prázdnych bytov približne tretina z toho, čo tvrdia oficiálne štatistiky. Ak by to tak bolo aj v Prahe, hovoríme o 30 tisícoch bytov a potenciálnom efekte niekde medzi 6 až 10 percentami,“
pre LP-Life uviedol hlavný ekonóm Českej sporiteľne David Navrátil.
Aby sa nestala z trhu s krátkodobými prenájmami úplná džungľa, prezentuje vedenie prvej mestkej časti súhrnné všeobecné pravidlá, ktorých sa majú prenajímatelia držať. Ubytovateľ musí mať nielen označenie svojej prevádzky, ale aj evidovať ubytovacie poplatky a ohlasovať ubytovaných cudzineckej polícii. Samozrejmosťou sú potom ďalej zmluvy s ubytovanými. Podnikatelia majú rovnako povinnosť zabezpečovať odvoz a triedenie odpadov. A ak by bol celý dom pravidelne prenajímaný pre krátkodobé ubytovanie, jedná sa o obchádzanie zákona.
Pražské úrady už tiež majiteľom takých bytov uložili niekoľko pokút. Tie môžu byť ukladané opakovane s tým, že ich výška môže dosiahnuť až pol milióna korún.
Fenomén krátkodobých prenájmov sa prelieva tiež do dlhodobých prenájmov. To všetko v čase, keď sa vlastné bývanie pre veľkú časť mladých Čechov stáva najmä v Prahe a ďalších veľkých mestách nedostupným snom. Situácia vedie k výraznému nárastu záujmu o dlhodobé nájomné bývanie. Ponuka je ale obmedzená a na jeden nájomný byt v hlavnom meste aktuálne pripadá viac ako 100 záujemcov. Priemerný nájom za byt 2+kk v širšom centre Prahy sa minulý rok pohyboval okolo 25 tisíc korún mesačne. To predstavuje nárast o 4 tisíce korún oproti roku 2023.
Situáciu navyše komplikuje obmedzená výstavba nových bytov a neefektívna regulácia trhu. Podľa odborníkov je pre stabilizáciu trhu kľúčové podporiť výstavbu nových bytov a zaviesť reguláciu krátkodobých prenájmov.
Môže sa navyše predpokladať, že sa bude trend krátkodobých prenájmov do budúcnosti objavovať v diskusiách čoraz častejšie. Počet turistov, ktorí do hlavného mesta cestujú, sa totiž bude najskôr ďalej zvyšovať. Len minulý rok navštívilo Prahu viac ako 8 miliónov ľudí, čo bolo najviac v jej doterajšej histórii.
Zdroje: vlastné dotazovanie, Airbnb, STEM/MARK, Praha 1, Združenie nájomníkov ČR, Český štatistický úrad