Nakazených koronavírusom prudko pribúda, rovnako ako hospitalizovaných pacientov. Koronavírus sa navyše šíri medzi samotnými zdravotníkmi a nemocnice tak trpia nedostatkom personálu. Pražský primátor Zdeněk Hřib preto nelenil a rozhodol sa nasadiť svoj život v prvej línii. Po pätnástich rokoch od praxe v nemocnici si tak opäť obliekol biely plášť a ponáhľal sa do Fakultnej nemocnice na Kráľovských Vinohradoch pomáhať ako dobrovoľník svojim kolegom.
„Pristupujem k tomu skutočne s obrovskou pokorou a rešpektom a pevne dúfam, že toto skutočne motivuje aj ďalších ľudí, ktorí by mohli ísť pomôcť do nemocníc. Predsa len, ľudia v nemocniciach teraz potrebujú všetku našu podporu,“
vyjadril sa pred novinármi v utorok poobede pred pavilónom S, kde sa nachádza centrálny príjem covidových pacientov. Sem prichádzajú tí, ktorí majú podozrenie na koronavírus.
Hřib tu má na starosti vstupné vyšetrenie pacienta, spísanie dokumentácie a musí byť poruke skúsenejším lekárom.
Hřib vyštudoval v roku 2006 všeobecné lekárstvo na 3. lekárskej fakulte Univerzity Karlovej. Medicínskej praxi sa však venoval len počas stáží na škole. Pracovať do nemocnice sa tak primátor vracia po neuveriteľných pätnástich rokoch.
Na doktora sa však bude Hřib „hrať“ len vo svojom voľnom čase v poobedných hodinách. Zatiaľ plánuje do nemocnice dochádzať dva týždne, ale nevylučuje, že podľa situácie sa jeho dobrovoľnícka práca môže pretiahnuť. Naďalej ale musí plniť funkciu primátora.
„Vzhľadom na to, že odpadajú najrôznejšie ceremoniálne akcie, kde mávam úvodné slovo, môžem doraziť poobede do nemocnice. Dúfam, že tak budem motivovať ďalších ľudí.“
„Vnímame rozhodnutie primátora ako veľmi motivujúce pre všetkých lekárov, zdravotné sestry a ďalší zdravotnícky personál, ktorý je doma alebo pracuje niekde na miestach, kde majú napríklad home office, a premýšľa, ako by mohol v tejto covidovej situácii pomôcť,“
Je si však vedomý, že v nadchádzajúcich pár týždňoch to nebude stačiť a nemocnica ich bude potrebovať dvakrát toľko. Kapacitu prispôsobujú podľa tlaku na hospitalizácie covidových pacientov. Tých je v súčasnosti vo FNKV 85, z nich 15 je na pľúcnej ventilácii.
„Situácia je taká, že do konca týždňa budeme musieť otvoriť do kapacity 126, minimálne tretina nemocnice sa bude využívať pre covidových pacientov. Čakáme ešte na ďalšie dodávky prístrojov z Nového Zélandu, ktoré by mali prísť tento týždeň, a zase budeme rozširovať kapacity, ale je to na úkor plánovanej starostlivosti, na úkor dlhodobej starostlivosti, rehabilitačnej starostlivosti a podobne,“
posťažoval sa riaditeľ, ktorý tiež priznal, že momentálne chýba na pracovisku 81 lekárov a zdravotných sestier.