Ak ste niekedy šli okolo pražských Malešíc, viete, že to rozhodne nie je reprezentatívna časť nádhernej historickej Prahy. Malešicko-hostivařská oblasť, kde sa nachádza veľká časť technického zázemia hlavného mesta Česka, je so svojimi 650 ha najväčšou priemyselnou lokalitou v Prahe. Nájdeme tu spaľovňu, tepláreň, chladiarne, skladovacie a výrobné haly, betonáreň či ústredný depozitár Národnej knižnice. A teraz si predstavte, že tu budete bývať…
V súčasnosti sa totiž v súvislosti s lokalitou hovorí o niekoľkých bytových projektoch, ktoré nie sú vzájomne koordinované a ktorých vznik by mohol súčasné priemyselné prevádzky do budúcna nevhodne limitovať. Rada hl. mesta preto zadala Inštitútu plánovania a rozvoja hl. m. Prahy (IPR) vypracovanie celkovej analýzy potreby priemyselných oblastí v Prahe, ktorá bude detailne aplikovaná na modelovom príklade Malešíc.
Hovorí sa teda o tom, ako by sa lokalita mohla zveľadiť natoľko, aby sa tu mohli stavať byty, kde by bývali skutoční ľudia a rodiny. Je to totiž výborná oblasť Prahy. Je jedinečná nielen svojím rozsahom, ale aj umiestnením a výbornou dopravnou dostupnosťou. Okrem už spomínanej spaľovne a teplárne sa tu nachádzajú aj konečná stanica linky metra A, ústredné dielne a administratívne objekty Dopravného podniku Prahy, železničný uzol využívaný Českou poštou či depo spoločnosti PPL.
Ale poďme si pripomenúť, že nie darmo sa Malešiciam medzi Pražanmi hovorí predsieň pekla. Cesta odpadu sa totiž nekončí vhodením do kontajnera, ale, naopak, práve v tejto časti mesta sa začína. Tu totiž končí komunálny odpad z celej Prahy. Tu ho pohltia kotle a plamene ho premenia na prach a energiu. Deväťdesiatpäť percent všetkého zmiešaného odpadu skončí v zásobníku spaľovne ZEVO Malešice. Denne sem zacúva dvesto smetiarskych áut a každé prisype priemerne šesť ton odpadu.
A práve vďaka priemyselnému charakteru územia, ktorý je rozpoznateľný aj z typu zástavby a verejných priestranstiev, ide zatiaľ o súrodú časť mesta, ktorá v súčasnosti čelí tlaku na premenu a vznik bytovej výstavby.
„Objavujú sa tendencie prestavať túto oblasť na bytovú štvrť, ktorá by výrazne obmedzila možnosti jej flexibilného využitia. Tento problém sa však netýka len Malešíc, ale mnohých ďalších pražských priemyselných oblastí. V Prahe totiž dosiaľ neexistuje žiadna analýza či stratégia, ktorá by myslela na budúcnosť týchto produkčných plôch. Preto sme sa rozhodli vytvoriť pre tieto oblasti jasné pravidlá,“
IPR preto vypracuje analýzu produkčných plôch v Prahe, ktorá bude mať za cieľ vysledovať ich úbytok či nárast v poslednom desaťročí a stanoví ich potreby a využitie do budúcna. Dôležitou súčasťou analýzy bude aj zmapovanie nárokov na tieto oblasti z pohľadu moderných technológií a ich dopadu na prostredie, ako je hluk či znečistenie.
Cieľom analýzy je tiež zhodnotiť, či sú lokality vhodné na vytvorenie zmiešaných priemyselno-obytných štvrtí. Platný územný plán Prahy totiž umožňuje v niektorých častiach priemyselnej oblasti zmiešanú výstavbu, a tým aj výstavbu bytovú. Návrh nového Metropolitného plánu zatiaľ počíta so zachovaním priemyselného využívania celej lokality.
Takže si predstavte, že tu vyrastú luxusné byty pre náročných alebo i menej náročných, ale vzhľadom na zachovanie charakteru miesta budú musieť noví majitelia bytových jednotiek „skúsnuť“, že dýchajú spálené odpadky takzvane z prvej ruky…