Top hledané
Výsledky (0)
Šéf hnutia ANO sa snaží nahnať body kritikou predsedu Pirátov

Predvolebný boj naberá na obrátkach, došlo už aj na politické dezertérstvo

Radek Polák
29.Jun 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty
Ivan Bartoš, Piráti

V predvolebnom súboji sa objavila téma politického dezertérstva. Prišiel s ním premiér Andrej Babiš. Dôvod je zrejmý: atakovať jedného z hlavných protivníkov, ktorým je Pirátska strana. Vo väčšine prieskumov totiž spolu v koalícii s hnutím STAN Babiša predbiehajú.

Zdroj: Právo, Frekvence 1, novinky.cz, iDnes, Deník N

Zatiaľ sa politickému dezertérstvu venovali najmä komunisti. Opakovane navrhovali, aby taký poslanec či senátor, ktorý zmení počas volebného obdobia stranu, mohol prísť o svoj mandát. Proklamovaný návrh chce vraj „znemožniť zmenu pomeru politických síl v komorách parlamentu proti vôli voličov“. Kritici ale namietajú, že je to v rozpore s ústavou a že jediným dôvodom je umravnenie tých, ktorí si dovolia mať v parlamente iný názor, než aký proklamuje vedenie ich strany či hnutia.

Otvoriť v galérii (5)
Mladší a střední generace Pirátům často věří víc než zavedeným stranám a hnutím
Mladší a střední generace Pirátům často věří víc než zavedeným stranám a hnutím Source: Pixabay

Podľa Babiša chcel Bartoš kandidovať za ANO

Možno neprekvapí, že témy sa teraz chopil práve Babiš, ktorého komunisti držia pri vláde a ktorý je opakovane terčom námietok, že trestne stíhaný politik by nemal byť premiérom Česka. Babiš v rozhovore pre Press klub Frekvence I na adresu predsedu Pirátskej strany Ivana Bartoša v júni uviedol toto.

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

„My sme kedysi s pánom Bartošom chodili na kávu. Pamätám sa, keď mi písal, že by chcel kandidovať za ANO na primátora,“

uviedol Babiš. Predseda Pirátskej strany to ale odmietol.

Z Babišovho košiara pritom v posledných rokoch odišlo alebo prešlo do iného zoskupenia hneď niekoľko „ovečiek“. Jedným z najznámejších príkladov sú europoslanci Radka Maxová, ktorá vstúpila do ČSSD, a ešte predtým Petr Ježek a Pavel Telička. Tí spolu založili neúspešné hnutie Hlas.

Otvoriť v galérii (5)
Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO se snaží aktuálně oslovit především starší ročníky
Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO se snaží aktuálně oslovit především starší ročníkySource: PIxabay

Známy je tiež príklad poslankyne Kristýny Zelienkovej, ktorá premiéra kritizovala okrem iného za dotačnú kauzu Čapí hnízdo a sťažovala sa na nedostatok diskusie vo vnútri hnutia. Zelienková vtedy prestúpila do klubu TOP 09 a Starostové.

Pred piatimi rokmi ale poslanecký klub ANO zaznamenal aj jeden príchod. Šlo o poslanca Karla Turečka, ktorý bol pôvodne zvolený za TOP09.

Najznámejší politickí dezertéri

Médiami prepierané boli v minulosti aj ďalšie príklady politických prestupov: poslanec Petr Kott prešiel z ODS do US-DEU a poslanci z ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka zase pri hlasovaní o vláde Mirka Topolánka opustili sálu. Šéf sociálnych demokratov Jiří Paroubek ich v tej súvislosti označil za „zradcov“. Samotná TOP09 vznikla pred viac ako desiatimi rokmi, dokonca vďaka tomu, že časť poslancov opustila KDU-ČSL a založila práve túto stranu.

Príkladov je však ešte oveľa viac. Poslankyňa Unie svobody Marie Machatá odišla v roku 1999 z Unie svody a neskôr vstúpila do strany Česká strana národně sociální.

Ešte predtým verejnosťou otriasla kauza Tomáša Teplíka, ktorý bol do parlamentu síce v júni 1996 zvolený za ČSSD, o pol roka neskôr bol ale z tejto vtedy opozičnej strany vylúčený, pretože opakovane podporil vyrovnaný štátny rozpočet. Klausovu vládu pri hlasovaní podržal aj s ďalším poslancom sociálnej demokracie Jozefom Wagnerom. Obaja neskôr stranu opustili. Teplík bol potom prijatý do ODS a v rokoch 1998 i 2002 ho znova zvolili do Snemovne.

Otvoriť v galérii (5)
Jednání v poslanecké sněmovně
Jednání v poslanecké sněmovněSource: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Niekedy ale politik zo strany odíde aj proti svojej vôli. Poslanca ČSSD Josefa Hojdara, ktorý bol v rokoch 1982 až 1992 členom KSČ a potom KSČM, vylúčili mosteckí sociálni demokrati, keď bol údajne neregulérne zvolený do čela tamojšej organizácie, a tým hrubo porušil stranícke stanovy. O necelý rok neskôr na svoj mandát v Poslaneckej snemovni radšej rezignoval.

Pre voľbu prezidenta bol vo voľbách v roku 2008 z ČSSD vylúčený poslanec Evžen Snítilý. Namiesto stranou odporúčaného ekonóma Jana Švejnara totiž zdvihol ruku za kandidáta ODS Václava Klausa. Napriek tomu sa mu podarilo zostať v Poslaneckej snemovni ešte ďalšie dva roky.

Jednu z najžiarivejších ukážok politického dezertérstva predstavuje bývalý herec Vítězslav Jandák. Zatiaľ čo v roku 2006 vyhlásil, že kto nebude voliť ČSSD, tomu dá cez hubu, a že je absolútny priaznivec Miloša Zemana, neskôr presmeroval svoju pozornosť práve na Andreja Babiša.

Povedal o ňom toto:

„Hovorí normálne. Niečo v živote dokázal a potom ľuďom hovorí, že odstráni nešváry. Ti, ktoré zaviedli minulé strany.“

K tomu je potrebné dodať už len to, že minulý rok kandidoval do Senátu za hnutie ANO, ešte predtým však prešiel „tradičnými“ ČSSD, ODS i KDU-ČSL. Na začiatku svojej politickej kariéry bol v dnes už zabudnutej Republikánskej únii.

Otvoriť v galérii (5)
Boj o voliče už začal, i když jsou volby až na podzim
Boj o voliče už začal, i když jsou volby až na podzimSource: Pixabay

Dezertovalo už aj ANO

Z uvedeného je zrejmé, že politické dezertérstvo v Česku bolo vždy a ak to zákonné normy nezmenia, tak pravdepodobne bude aj naďalej. Vo svetle týchto skutočností je zrejmé, že keby súčasný pirátsky šéf v minulosti usiloval o pozíciu primátora prostredníctvom hnutia ANO, rozhodne by nešlo o nič ojedinelé. Podľa mnohých znalcov sa hnutie navyše odklonilo od svojho liberálneho smerovania a oslovuje aktuálne už skôr len staršiu generáciu. Tá tvorí silnú voličskú základňu, pretože populácia v Česku čím ďalej viac starne.

Odklon od svojho smerovania pri odchode z ANO potvrdila aj europoslankyňa Maxová, ktorá podľa svojich slov najskôr verila, že ANO je protikorupčné hnutie so stredovým zameraním, ktoré chce pomôcť malým a stredným podnikom a chce spravodlivú sociálnu politiku. V súčasnosti, ako uviedla, je to ale už iný politický subjekt.

Otvoriť v galérii (5)
Andrej Babiš a Miloš Zeman
Andrej Babiš a Miloš ZemanSource: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

„Odklonilo sa od pôvodnej idey a občas tam prevládajú marketingové záujmy a nie to, čo by bolo pre Českú republiku lepšie,“

vysvetlila prednedávnom Deníku N.

To ukazuje, že minimálne ideovým politickým dezertérom sa môže stať aj samotné hnutie, ktoré sa do šéfa Pirátov snaží v posledných dňoch a týždňoch navážať. Budeme s napätím pozorovať, ako sa budú figúrky presúvať ďalej.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie