Slovensko si v sobotu (6. 4.) zvolilo nového prezidenta. Ten vzišiel z dvojice Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Obaja kandidáti mali pred dvoma týždňami oproti ostatným konkurentom výrazný náskok. To platilo aj v prípade víťaza, ktorým sa nečakane a s viac ako päťpercentným rozdielom stal v prvom kole exminister zahraničných vecí Korčok. Svoj hlas mu vtedy odovzdalo 42,51 percenta voličov, zatiaľ čo šéf Hlasu a zároveň predseda parlamentu Pellegrini oslovil niečo vyše 37,02 percent ľudí.
Slovensko si zvolilo novú hlavu štátu. Do prezidentského paláca sa sťahuje terajší šéf strany Hlas a predseda parlamentu Peter Pellegrini. Zisk Pellegriniho v druhom kole prezidentských volieb (viac ako 1,4 milióna hlasov) je najvyšší, aký kedy dosiahol hociktorý kandidát v prvom či druhom kole volieb od roku 1999, keď Rudolf Schuster v rozhodujúcom súboji obdržal vyše 1,7 milióna hlasov. Len pre porovnanie Ivanovi Gašparovičovi stačilo na triumf v roku 2004 len 1 079 592 hlasov. Volebný zisk Ivana Korčoka v tohtoročných voľbách dosiahol pri sčítanosti 99,83 % 1 240 047 hlasov, čo by mu v predošlých štyroch druhých kolách stačilo na víťazstvo.
Pellegrini vo svojom prvom príhovore po triumfe vo voľbách uviedol, že sa v ňom miešajú rôzne emócie.
„Slováci sa rozhodli, koho chcú mať za prezidenta. Dnes pred vami predstupujem s obrovskou pokorou a vďakou. Je to pre mňa obrovský záväzok a po tom, čím som si musel v kampani prejsť, je víťazstvo pre mňa obrovským zadosťučinením,“
uviedol.
„Budem chrániť národnoštátne záujmy Slovenska, chrániť záujmy ľudí a podporovať vládu v snahe zlepšovať život ľudí na Slovensku,“
dodal Pellegrini.
"Takto sa to robí do psej matere,"
povedal Petrovi Pellegrinimu Robert Fico, predseda Smeru-SD. Odkázal na svoj starší výrok, kedy Pellegrinimu odkázal presný opak. Občania si podľa neho uvedomujú, čo by im hrozilo od progresívcov a liberálnych médií.
"Nech žije Peter Pellegrini, nech žije nový prezident, nech žije Slovenská republika,"
uzavrel Fico.
Prvé kolo síce vyhral Ivan Korčok s náskokom takmer piatich percent, no už predbežné názory predpokladali, že sa mu nepodarí získať dostatok hlasov od voličov neúspešných kandidátov. Bolo totiž jasné, že napríklad takí voliči Štefana Harabina mu hlas nedajú a to sa aj potvrdilo. Pellegrinimu pomohli k víťazstvu aj voliči maďarskej národnosti, ktorých zmobilizoval predseda Aliancie a neúspešný kandidát na prezidenta Krisztián Forró. Ivanovi Korčokovi sa napokon podarilo vyhrať len v Bratislavskom kraji. Všetky ostatné kraje skončili víťazstvom Petra Pellegriniho.
Voľby prezidenta spôsobili hneď niekoľko prekvapení. Voľby dosiahli extrémne vysokú účasť. Druhým prekvapením je, že prvýkrát od roku 1999 sa stalo, že obaja kandidáti získali v druhom kole viac ako milión hlasov. Pred 25 rokmi Rudolf Schuster získal zrejme neprekonateľných vyše 1,7 milióna hlasov, Vladimír Mečiar takmer 1,3 milióna.
Výsledky volieb značne ovplyvnia aj fungovanie koalície, strany Hlas a parlamentu. Bude sa totiž musieť vyriešiť otázka, kto sa stane novým predsedom NR SR, ako aj Hlasu. Čo sa týka parlamentu, tam sa špekuluje a hovorí o dvoch kandidátoch – Denisa Saková a Richard Raši. Čo sa týka strany Hlas, tam sú v hre všetci podpredsedovia, ako aj generálny manažér Matúš Šutaj Eštok.
Ivan Korčok priznal svoju porážku. Z výsledku je sklamaný a rozčarovaný, no rešpektuje ho. Svojmu protikandidátovi Petrovi Pellegrinimu pogratuloval. V emotívnom príhovore mu poslal silný odkaz.
„Toto vám nezabudnem,“
odkázal Pellegrinimu.
„Som sklamaný. Som úprimne sklamaný a rozčarovaný. Dušou som ale športovec, a tak výsledok rešpektujem,“
reagoval Korčok.
Korčok želá Pellegrinimu, aby bol „nezávislý prezident, a aby konal z vlastného presvedčenia a bez príkazov“.
„Videli sme, že prezidentom republiky sa môže stať človek, ktorý vedie netransparentnú kampaň, pri ktorej nie je vidieť, odkiaľ prúdia peniaze. Videli sme, že prezidentom sa môže stať človek, ktorý šíri nenávisť a bičuje vášne, ktorý z toho druhého urobí kandidáta vojny,“
povedal Korčok.
Svoj príhovor ukončil slovami.
„Toto vám nezabudnem. Nezabudnem vám to nielen kvôli mojim dvom synom, ale aj kvôli občanom Slovenskej republiky. Rozhodla nielen vysoká účasť, ale rozhodol strach. Ten strach šírili tí, ktorí sú schovaní v štátnych funkciách,“
doplnil Korčok.
Ocenila vysokú volebnú účasť. Za dôležité považuje, aby nový prezident od momentu zvolenia pôsobil tak, aby sa žiadna časť spoločnosti necítila porazená. Informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
„Pri každých slobodných voľbách sa časť spoločnosti teší a časť je sklamaná. Dôležité je, aby od momentu zvolenia nový prezident pôsobil tak, aby sa žiadna časť spoločnosti necítila porazená. Aby radosť z víťazstva išla ruka v ruke s vedomím služby pre všetkých občanov Slovenska, nielen pre tých, ktorí ho zvolili,“
skonštatovala prezidentka.
Pellegrinimu zapriala úspešný výkon mandátu, ujme sa ho 15. júna. Zároveň poďakovala občanom, ktorí využili svoje volebné právo. Rovnako vyjadrila vďaku všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a úspešnej realizácii volieb.
Polícia eviduje tri hlásenia počas volebného dňa. Jeden prípad súvisel s členom volebnej komisie, ktorý nastúpil pod vplyvom alkoholu.
Druhý incident nahlásili v obci Sľažany. Predsedníčka volebnej komisie telefonicky oznámila, že 56-ročný člen volebnej komisie mal na sebe tričko s nevhodným nápisom na jeho zadnej strane s náznakmi porušenia pravidla volebného moratória. Žiadne porušenie sa však nepotvrdilo.
Prednosta Mestského úradu Kolárovo oznámil, že vo volebnej miestnosti č. 6 odvolila 50-ročná členka volebnej komisie za inú osobu, ktorá nebola prítomná vo volebnej miestnosti. Polícia v Kolárove vec rieši ako priestupok. Priebeh volieb táto udalosť nenarušila.
Pellegrini patrí medzi najpopulárnejších politikov v krajine. Je hrdý na svoj bezchybný imidž a často sa svojim priaznivcom prihovára na Facebooku. Hovorí anglicky, rusky a nemecky. Má talianskych predkov. Jeho priezvisko znamená v taliančine pútnik (pellegrino) alebo pútnici (pellegrini).
Svoju kandidatúru na prezidenta oznámil v polovici januára s predvolebným heslom "Slovensko už potrebuje mier". Jeho volebnú kampaň však médiá kritizovali ako vlažnú, pričom politológ Grigorij Mesežnikov uviedol, že sa vyhýbal konfrontácii so svojím rivalom Korčokom. Pellegrini sa uchádzal o podporu celej vládnej koalície. Situáciu však skomplikovali útoky šéfa SNS Andreja Danka, ktorý Pellegriniho napadol za priznanie svojej sexuálnej orientácie. Predseda vlády SR v rokoch 2018 až 2020, bol dlhé roky členom strany Smer Roberta Fica. Od októbra minulého roka je už druhýkrát predsedom parlamentu.
Ostrá kritika Pellegriniho zaznela aj na decembrových demonštráciách zvolaných opozíciou, kde ľudia pod heslami o ochrane právneho štátu skandovali odkazy, že Pellegrini je "zradca" alebo "podrazák". Odvolávali sa na jeho slová zo začiatku októbra minulého roka, keď sa rokovalo o novej vláde.
"Nebudem poskokom, ani nebudeme výťahom k moci, aby si niekto robil so štátom, čo chce,"
povedal vtedy Pellegrini.
zdroj: autorský text, prezidentské volby 2024