Americká viceprezidentka a francúzsky prezident si vzájomne sľúbili úzku spoluprácu oboch krajín. Spolupracovať bude musieť aj vláda Andreja Babiša s českou politickou opozíciou, ak chce presadiť pandemický zákon. A máme skvelú správu pre fanúšikov čiernej komédie Parazit!
Viceprezidentka Spojených štátov amerických sa vo svojom druhom hovore so zahraničným štátnikom vo funkcii spojila s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Jej prvý telefonát prebehol už 1. februára, keď bol jej protistranou kanadský premiér Justin Trudeau. Najvyššie politicky postavená žena v histórii USA vyjadrila svoj záväzok posilniť vzťahy medzi USA a Francúzskom a oživiť transatlantickú alianciu. S Macronom sa zhodla na potrebe úzkej dvojstrannej i mnohostrannej spolupráce pri riešení otázky pandémie ochorenia COVID-19, zmien klímy i podpory demokracie po celom svete. Päťdesiatšesťročná právnička sa poďakovala francúzskemu prezidentovi za jeho postoje v otázke rovnosti mužov a žien. Nezabudla ani na pochvalu francúzskeho príspevku k vozidlu NASA Mars 2020 Perseverance.
Podiel vzoriek, v ktorých sa vyskytuje britská mutácia koronavírusu, sa v Česku šplhá k päťdesiatpercentnej hranici. V Libereckom či Královéhradeckom kraji už bola táto hodnota prekonaná. Najhoršia situácia je z tohto hľadiska práve v Libereckom kraji, kde už sú britskou mutáciou nakazené skoro tri štvrtiny pacientov. Práve táto mutácia koronavírusu je označovaná za vinníka toho, že v Česku dostatočne nefungujú prijaté protiepidemické opatrenia.
„Typické pre túto mutáciu je, že dokáže prekonať aj tie opatrenia, ktoré tu máme dosiaľ nastavené. Na prenos stačí ich oveľa menšie nedodržiavanie ako predtým,“
uviedol český minister zdravotníctva Jan Blatný. Toho čakajú v tomto týždni ťažké dni pri rokovaní s opozíciou a hajtmanmi o podobe pandemického zákona, ktorý je potrebné schváliť v zrýchlenom čítaní v Poslaneckej snemovni. Opozícia k nemu ale už včera po jeho predstavení začala spisovať množstvo pripomienok a s jeho podobou nie je spokojná. Blatný uviedol, že je pripravený na rozsiahlu debatu a vláda sa pokúsi pripomienky zapracovať.
Kontroverzná sociálna sieť si po viac ako mesačnej odstávke opäť prekliesnila svoju cestu do online priestoru. Spoločnosť v tlačovej správe oznámila, že web je teraz prístupný používateľom, ktorí už sú na sieti registrovaní. Od budúceho týždňa bude prijímať nové registrácie. Novým dočasným generálnym riaditeľom sa stal Mark Meckler, ktorý predtým spoluzakladal pravicovú skupinu Tea Party Patriots. Používateľské účty zo starej verzie Parleru síce boli obnovené, ale príspevky zanikli. Táto sociálna sieť sa označuje ako politicky nevyhranená. Voľne moderovaný web, ktorý prakticky nereguluje obsah, sa však čoskoro stal rajom konzervatívnych používateľov, ktorí dostávali za svoje názory na iných sociálnych sieťach rôzne obmedzenia. Po prezidentskej voľbe sa práve Parler stal centrom protrumpovskej kampane „Stop the steal“, ktorá vyústila v smrtiaci pokus o zvrátenie výsledku volieb v Kapitole.
Pred rokom ovládla odovzdávanie filmových cien Oscar kórejská snímka Parazit. Tešiť sa mohla hneď zo štyroch prestížnych cien – ovládla najprestížnejšiu kategóriu najlepší film, ďalej najlepší režisér, najlepší pôvodný scenár a najlepší cudzojazyčný film. Niet preto divu, že ocenený juhokórejský režisér Pong Čun-ho usilovne pracoval na jej pokračovaní. Nedávno priznal, že pracuje na scenároch hneď dvoch nadväzujúcich filmov – jednom v angličtine a druhom v kórejčine. Päťdesiatjedenročný talentovaný režisér a scenárista v podcaste The Director's Cut oznámil, že má aspoň sčasti hotovo.
„Mám pocit, že si pri písaní týchto dvoch scenárov rozdelím mozog na dve polovice. Minulý týždeň som ale jeden z nich dokončil. Kórejský film sa odohráva v Soule a má jedinečné prvky hororu a akcie. Anglický projekt je dramatický film založený na skutočnej udalosti, ktorá sa stala v roku 2016. Malo by sa to čiastočne odvíjať vo Veľkej Británii a čiastočne v Spojených štátoch. Samozrejme to nebudem vedieť presne, kým ten scenár nedokončím.“
Okrem filmového pokračovania Pong Čun-ho pracuje spoločne s Adamom McKayom aj na televíznom seriáli Parazit, ktorý má využívať niektoré z vyradených nápadov zo scenára oscarového filmu.
Americko-kanadský architekt Frank Gehry je mozgom projektu nových dizajnových mrakodrapov v najľudnatejšom meste Kanady. Už o dva týždne oslávi jeden z autorov pražského Tancujúceho domu svoje deväťdesiate druhé narodeniny. Ani požehnaný vek ho však neodradil od usilovnej práce na ďalších projektoch. Jedným z nich sú dva mrakodrapy na križovatke ulíc King Street West a Ed Mirvish Way v Toronte. Ich stavba bola schválená v roku 2017 a teraz sa objavili impozantné vizualizácie tejto stavby. Vyšší mrakodrap by mal presiahnuť výšku 300 metrov a nižší z dvojice by mal merať 266 metrov. Pôjde o dvojicu otočných lesklých mrakodrapov, ktoré potvrdzujú Gehryho záľubu v neobvyklých tvaroch, ktoré upútajú už z diaľky a na prvý pohľad.
V jednej z týchto výškových budov bude hotel a obytné apartmány, v druhej umelecká galéria a nový kampus najväčšej umeleckej a dizajnérskej univerzity v Kanade, OCAD. K impozantnej stavbe sa vyjadril aj samotný Gehry:
„Chcel som vytvoriť súbor budov, ktoré by rešpektovali mesto a odkazovali na Toronto, ktoré som kedysi poznal. Každá z veží by mala mať svoju vlastnú osobnosť a zároveň by mali spoločne vytvárať dynamický a meniaci sa doplnok panorámy mesta, ktorý sa bude meniť podľa toho, odkiaľ ho budete sledovať. Verím, že na ne Toronto bude hrdé.“
Viac správ sa do dnešného Ranného vtáčaťa nevošlo. Prajeme vám deň plný optimizmu a pridávame citát amerického spisovateľa Charlesa Bukowského:
„Niekedy vyleziete ráno von z postele a myslíte si, že nič nemôžete zvládnuť, ale vo vnútri sa smejete, keď si spomeniete na všetky chvíle, keď ste sa cítili rovnako.“