Moslimské štáty broja proti Francúzsku a vyzývajú k bojkotu ich výrobkov. Česká vláda sa zase snaží bojovať s rastúcim počtom nakazených ochorením COVID-19 medzi seniormi. Práve z dôvodu epidémie je celý obsah výstavy „Bílá hora 1620“ dostupný aj na vašom počítači…
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyvolal svojou obhajobou karikatúr proroka Mohameda búrku v niektorých častiach moslimského sveta. V islame sú také kresby považované za rúhanie sa. Štyridsaťdvaročný štátnik otvoril túto tému minulý týždeň, keď reagoval na vraždu stredoškolského učiteľa na predmestí Paríža. Učiteľ Samuel Paty bol brutálne sťatý po tom, čo počas vyučovania ukazoval svojim študentom práve karikatúry proroka Mohameda. Macron útok odsúdil a zaviazal sa k boju proti prejavom extrémneho islamizmu v zemi. Reakcie na seba nenechali dlho čakať.
„Vyzývam vás, aby ste sa nepribližovali k francúzskemu tovaru. Nepodporujte ich, nekupujte ho. Európski vodcovia musia povedať Macronovi STOP,“
burcoval v Ankare turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Protestovalo sa tiež v Iraku a Pakistan si predvolal na koberček francúzskeho veľvyslanca.
Český minister zdravotníctva Roman Prymula na včerajšej tlačovej konferencii prezradil stratégiu boja s koronavírusom v domovoch pre seniorov. Už od budúceho týždňa by sa malo začať plošné testovanie s použitím antigénnych testov. Výsledky týchto odberov sú známe do 15 minút. Ak bude v rámci jedného domova väčší počet pozitívne testovaných, bude nasledovať testovanie PCR výterom z nosohltanu, ktoré má spoľahlivejšie výsledky. Česká vláda si od tohto opatrenia sľubuje urýchlené izolovanie nakazených pacientov. Práve šírenie nákazy v domovoch pre seniorov je jedným z najväčších problémov súčasnej epidémie. V priemere v Česku pribúda viac ako 1 500 nakazených seniorov denne, pričom mnohí sú ubytovaní práve v zariadeniach tohto typu.
Americký prezident oslavuje len týždeň pred voľbami politické víťazstvo. Senát schválil jeho kandidátku na novú sudkyňu Najvyššieho súdu, Amy Coney Barrett. Štyridsaťosemročnú rodáčku z New Orleans vo funkcii potvrdila nadpolovičná väčšina senátorov, konkrétne 52 z nich. Jedna republikánska senátorka hlasovala proti, ale výsledok nezvrátila. Trump čelil za rýchle navrhnutie nástupkyne zosnulej sudkyne Ruth Bader Ginsburg v septembri kritike. Demokrati chceli, aby novú kandidátku na sudkyňu Najvyššieho súdu vybral až víťaz novembrovej volebnej súťaže. Trump tak pred voľbami oslavuje malé víťazstvo, ktoré však bolo očakávané.
Všadeprítomná epidémia koronavírusu má aj svoje pozitívne stránky. Expozícia „Bílá hora 1620: Osudový mezník našich dějin“ je vzhľadom na aktuálny vývoj k dispozícii aj online. Tento rok si pripomíname 400 rokov od významnej bitky, ktorá trvala len hodinu a pol, ale jej dôsledky na vývoj v českých krajinách boli zásadné. Obsiahla expozícia je k dispozícii nielen na Staromestskom námestí v Prahe, ale tiež na webe Bilahora1620.cz. Predstavuje vyvážený pohľad nielen na samotný stret vojsk, ale tiež na udalosti, ktoré mu predchádzali, a jeho následky.
Ázijská high-fashion spoločnosť JUUN.J spojila svoje sily s obuvníckym gigantom Reebok a z ich spolupráce vznikol unikátny kúsok Pump Court v štyroch elegantných farebných variantoch. Topánky sú inšpirované nikdy nevydaným prototypom Steva Smitha z roku 1995 a majú tak správny retro nádych. Výrazné povrchové úpravy, sieťovaný zvršok a použitie prémiovej metalickej kože posúvajú tieto topánky do sféry vysokej módy. Určite budú neoddeliteľnou súčasťou mnohých outfitov na pokoronavírusových týždňoch módy. Tenisky budú k dispozícii online už 5. novembra na e-shope Reebok. Cena bola stanovená na 280 amerických dolárov (zhruba 250 eur).
Po štrnástich rokoch oživil britský komik Sacha Baron Cohen „jedného z najznámejších“ obyvateľov Kazachstanu – Borata. Tento fiktívny televízny reportér Kazašskej štátnej televízie spôsobil v roku 2006 celosvetovú búrku. Vládni činitelia tohto štátu v strednej Ázii však neboli nadšení z veľkej popularity filmu a urýchlene ho vo svojej zemi zakázali. V roku 2020 však zvolili úplne iný prístup. Kazašská rada pre cestovný ruch sa chytila príležitosti a použila jednu z najslávnejších Boratových fráz „very nice“ ako slogan pre svoju kampaň.
„V časoch epidémie COVID-19, keď je celosvetovo veľký útlm turizmu, bolo dobré vidieť, koľko zmienok o našej krajine sa v médiách objavilo. Nie je to ten najlepší spôsob propagácie, ale je dobré byť vidieť,“
To je od nás na dnešné ráno všetko. Užite si zajtrajší deň v pohodlí domova a spojte sa so svojou rodinou aspoň online. Internet nám to našťastie umožňuje v mnohých podobách. Už ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj vedel, že: