Po celodennom rokovaní v Snemovni je rozhodnuté. Núdzový stav sa skončí v nedeľu 14. februára. Hoci český premiér Andrej Babiš spolu s ministrom zdravotníctva Janom Blatným a vicepremiérom Janom Hamáčkom apelovali na jeho predĺženie do 16. marca, nezískali dnes v Snemovni dostatočný počet hlasov. V Snemovni neprešiel ani druhý návrh poslanca KDU-ČSL Stanislava Juránka, ktorý navrhoval predĺženie núdzového stavu do 28. februára. To znamená, že od pondelka by sa život v Česku mal vrátiť opäť do normálnych koľají. Otvoriť by sa mali obchody, reštaurácie i fitness centrá.
„Ak nebude aj po 14. februári pokračovať núdzový stav, do dvoch týždňov by mohla byť situácia vo väčšine nemocníc v Česku rovnaká, ako je teraz v chebskej nemocnici,“
povedal novinárom pred štvrtkovým hlasovaním Snemovne o predĺžení núdzového stavu minister zdravotníctva Jan Blatný. Dodal však, že Česko by sa aj tak muselo po nejakom čase k núdzovému stavu vrátiť.
Podľa analytikov a epidemiológov by bez neho mohol byť do dvoch týždňov vo väčšine nemocníc v ČR stav, ktorý je dnes v tých najviac postihnutých Covidom-19.
„Je len otázkou času, kedy dôjde k postupnému zhoršeniu situácie a kedy by sme sa k núdzovému stavu museli vrátiť. Bude nás to akurát všetkých stáť oveľa viac, a to nielen peňazí,“
uviedol hneď po rannom rokovaní vlády Blatný a dodal, že verí, že sa kabinetu podarí nájsť zhodu s opozíciou.
„Hnutie SPD konzistentne opakuje, že predĺženie núdzového stavu nepodporí. Prečo by sme mali meniť stanovisko?“
pýtal sa zástupca predsedu dolnej komory a predseda hnutia Tomio Okamura. Ako poznamenal, práve toto stanovisko tlmočil pri rokovaní koalície a opozície, v ktorom opozícia navrhla dohodu o podpore predĺženia.
Podľa neho SPD od jari navrhuje zmenu zákona o ochrane verejného zdravia, ktorá by umožnila ochranu rizikových skupín a udržanie zdravotného systému bez plošného stavu núdze.
Podľa Mikuláša Ferjenčíka by koniec núdzového stavu znamenal, že boj s epidémiou by riadili namiesto premiéra hajtmani.
S tým súhlasí i vicepremiér Jan Hamáček. Aj podľa neho budú teraz okrem ministerstva zdravotníctva, ktoré môže vydávať niektoré opatrenia v rámci zákona o ochrane verejného zdravia, na rade hajtmani.
V hre je ale teraz to, že hajtmani po nedeľnom konci núdzového stavu vyhlásia v jednotlivých krajoch stav nebezpečenstva, čo umožní pokračovanie niektorých opatrení proti šíreniu nákazy.
Keď sa od pondelka skončí núdzový stav, podnikatelia budú môcť otvoriť svoje podniky. Prevádzku stravovacích zariadení je však možné podľa Hamáčka regulovať práve podľa zákona o ochrane verejného zdravia.
„Reštaurácie zostanú zatvorené za predpokladu, že obstojí nariadenie ministerstva zdravotníctva pred prípadnými súdnymi procesmi,“
Čo sa týka škôl, ich prevádzka sa riadi podľa školského zákona. Naprieč stranami však panuje zhoda, že by sa mali postupne opäť otvoriť. Hamáček podotkol, že v prípade, že stav núdze padne, bude ťažké ich rýchlo sprevádzkovať so systémom testovania.
Keď kraje vyhlásia stav nebezpečenstva, skončí sa podľa Hamáčka aj zásobovanie krajov zo štátnych hmotných rezerv.
Pri zrušení núdzového stavu prestáva platiť aj zákaz vychádzania, respektíve obmedzenie voľného pohybu osôb. Takže Česi budú môcť byť vonku aj po 21. hodine.
Napriek tomu ale vláda vo štvrtok rozhodla o obmedzení pohybu v troch okresoch. Ide o Cheb, Sokolov a Trutnov, kde sú čísla nákazy najvyššie. Obyvatelia tak z týchto miest nesmú nikam vycestovať. Samozrejme, existujú výnimky, ako sú cesty do zamestnania. Zákaz platí od polnoci na piatok do konca núdzového stavu. Na dodržiavanie nariadení bude od piatka dohliadať polícia.