Na pražskom Barrandove vyrástol jeden z najmodernejších kostolov v Česku a jeho cena sa vyšplhala cez 150 miliónov korún (vyše 575 tisíc eur, pozn. red.). Niet sa čo diviť, pretože použité boli najmodernejšie technológie a materiály. V celom kostole je napríklad podlahové vykurovanie aj dostupná Wi-Fi.
Kostol Krista Spasiteľa vznikol z dôvodu nedostačujúcej kapacity farského kostola sv. Filipa a Jakuba na Zlíchove. Farnosť Praha Hlubočepy má pôsobnosť pre 30 tisíc ľudí, preto musela vraj vzniknúť nová stavba, aby mali veriaci kam chodiť. Praha tak po 10 rokoch získala novú sakrálnu budovu, štvrť Praha 5 dokonca po takmer 80 rokoch, keď bol v roku 1942 slávnostne vysvätený funkcionalistický kostol sv. Jana Nepomuckého v Košířoch. Celá stavba trvala dva roky.
Najväčším investorom bola Rímskokatolícka farnosť, ale peniaze sa vyzbierali aj prostredníctvom verejnej zbierky. Podľa farára Josefa Ptáčka, duchovného otca celého projektu, niektorí do projektu vkladali svoje životné úspory. Kostol bol slávnostne vysvätený 22. novembra na sviatok Krista Kráľa kardinálom Dominikom Dukom. Odvtedy sa tu konajú nedeľné bohoslužby.
Kostol sa teraz radí k najmodernejším stavbám. Okrem toho, že je plne bezbariérový, má všade podlahové vykurovanie, špeciálny výťah a dômyselné strešné okno, vďaka ktorému do kostola vstupuje denné svetlo.
„Stavba je plná technických zaujímavostí. Napríklad kaplnku tvorí konštrukcia zo zváraných hliníkových pásov, ktoré dohromady vážia skoro 10 ton. Aby sme v celom kostole dosiahli náročné akustické parametre, museli sme na stenu inštalovať špeciálne dosky pohlcujúce zvuk. A do tretice by som spomenul tepelné čerpadlo typu zem-voda, ktoré zahrnuje sedem vrtov s hĺbkou 110 metrov. Špecifikom stavby je napríklad aj to, že sme mali zakázané pracovať v nedeľu,“
Pri prípravných prácach tu vyťažili a odviezli viac ako 7 000 metrov kubických zeminy a použilo sa viac ako 2 000 metrov kubických betónu. Budova je koncipovaná ako veľmi úsporná, a to vďaka technológii tepelného čerpadla využívajúcej sedem vrtov s kombináciou kvalitného zateplenia plášťa budovy. Aj vďaka zelenej časti strechy boli dosiahnuté energetické nároky súčasnosti.
Architektúra kostola Krista Spasiteľa je dielom Ateliéru Žiška. Návrh kombinuje moderné prístupy a technológie s tradičnými prvkami. Pôdorys v tvare kríža obklopuje priečnu loď a nad ňou sa symbolicky vznáša zlatý prstenec vnášajúci do chrámu svetlo. Komunitné centrum v polozapustenom a z juhu presvetlenom suteréne je optimálne a úplne bezbariérovo prepojené s úrovňou terénu i chrámovej lode, kaviareň zase nadväzuje na park a detské ihrisko. Zázemie farnosti s recepciou je v blízkosti priestrannej vstupnej haly spoločnej aj pre sál a klubovne.
Kostolu zatiaľ chýba organ, ktorý je ešte len vo výrobe, ale zaujímavý je samotný kríž, ktorý je celý zo skla. Aj vstupné dvere sú unikátne, hoci to na prvý pohľad nie je zrejmé. Sú takisto celé zo skla a nedrží ich v podstate žiadna oceľová konštrukcia. Na rozjímanie slúži celkovo 41 nainštalovaných lavíc a kostol má kapacitu viac ako 350 osôb. Na druhom poschodí je koncipovaný samotný chórus, ako aj strojovňa vrátane miestnosti pre hudobníkov. Po točitom schodisku sa dostávame na pochôdznu strechu, ktorá je realizovaná ako piata fasáda. Ďalšou súčasťou veže je zvonica, kde sa budú čoskoro inštalovať zvony.