Top hledané
Výsledky (0)
Fidži je vysnívanou destináciou pre svadby a romantické pobyty, ale tradičné obrady ponúkajú rovnako výnimočný zážitok. Ostrovy s bohatou kultúrou a dedičstvom lákajú nielen krásou prírody, ale aj autentickými rituálmi, ako je chôdza po ohni alebo miestna kuchyňa.

Beriem si Fidžana: Ženích musí svojmu budúcemu svokrovi darovať velrybí zub, aby sa mohol so nevestou oženiť

Kristina Valachyová
27.Mar 2025
+ Pridať na Seznam.cz
7 minut
Tradičné svadobné oblečenie na Fidži

Fidžijská svadba kladie dôraz na účasť celej komunity, nie len páru a ich rodín. Na svadobných oslavách sa zúčastňujú príbuzní, dedina a širšia spoločnosť, posilňujú sa sociálne a rodinné väzby. Hudba, tanec a spoločná pomoc sú nedielnou súčasťou obradu. Hoci je angličtina na Fidži úradným jazykom, prejavovanie úcty k miestnej kultúre jednoduchými frázami vo fidžijčine, ako je "Vinaka" (ďakujem), môže vytvoriť ešte srdečnejšiu atmosféru.

Svadba na Fidži
Svadba na Fidži
Tradičný svadobný odev na Fidži
Tabua je veľrybí zub, konkrétne zub vorkuňe, ktorý je na Fidži považovaný za posvätný a cenný symbol

Na fidžijských svadbách sa praktizuje mnoho náboženských tradícií. Šťastný pár sedí počas svadobnej obradu na podlahe. Okrem toho sa svadba navyše koná buď v dome ženícha, alebo v dome, ktorý mu na obrad požičia.

Mehndi party

Tí, ktorí pochádzajú z indo-fidžijskej kultúry, môžu zvoliť večierky Mehndi. Táto prax pochádza z Indie a Blízkeho východu a zostáva dôležitou súčasťou svadobného procesu. Noc pred svadobným obradom sa stretávajú svadobné družičky, aby si na rukách a nohách vytvorili zložité vzory s hennou. Tmavšia farba henny je považovaná za znak šťastnejšieho manželstva.

Obrad Tevutevu

Tento obrad, ktorý sa často koná jednu alebo dve noci pred svadobným dňom, je starobylou fidžijskou svadobnou tradíciou, ktorá v preklade znamená "rozložiť rohože (koberce)".

Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany
Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany, Praha 4

Tradične každý člen rodiny pokladá jednu rohož na druhú, čo symbolizuje miesto, kde budú novomanželia spávať. Tevutevu tiež symbolizuje matku, ktorá naposledy ustlala posteľ svojmu dieťaťu pred svadbou a prenáša povinnosť na budúcich manželov, aby si ustlali svoje vlastné symbolické postele.

V tieto dni dostávajú novomanželia spodnú bielizeň, vrátane vankúšov, prikrývok a moskytiér. Tevutevu je krásna tradícia plná významu a emócií.

Vale Levu: Tradičné svadobné miesto na Fidži

Vale Levu, čo vo fidžijskom jazyku znamená "veľký dom", je tradičným miestom svadieb na Fidži. Obvykle sa jedná o veľkú, otvorenú stavbu zdobenú žiarivými dekoráciami a kvetmi. Vale Levu poskytuje nádherné prostredie pre stretnutie páru a jeho otvorený priestor umožňuje, aby sa súčasťou obradu stala prírodné požehnanie.

Sulu Jaba: Tradičné odevy

Nevesta môže mať na sebe tradičný odev tapa (vyrobené z kôry stromov) alebo moderné šaty s fidžijskými prvkami.

Tapa je kôra pôvodného fidžijského stromu, rozdrtá na jemnú vrstvu a ručne maľovaná tradičnými vzormi Fidži.

Ženích zvyčajne nosí sulu, ktorý vyzerá ako sukňa a je ozdobený mušľami alebo veniecmi z kvetov. Tento odev nie len odráža kultúrne dedičstvo ženícha, ale aj dodáva svadbe nádych elegancie a nádhery.

BiliBili

Tradičný príchod nevesty, známy ako "BiliBili", je vzrušujúci a zábavný spôsob, ako vstúpiť na svadobný obrad na Fidži. Rodilí Fidžijci v tradičných odevoch nesú nevestu na nádherne zdobenom tróne plným kvetín. Ak chce urobiť veľkolepý dojem, môže prísť na tradičnej fidžijskej kanoe. Tento jedinečný a malebný príchod dodá svadbe nádych čaru a predvedie ohromujúcu krásu fidžijského pobrežia. Pre mnoho neviest je tradícia bojovníkov alebo "Bili Bili" zábavným a slávnostným spôsobom, ako vstúpiť na obrad.

Ceremoniál chôdze po ohni

Tento rituál pochádza z fidžijského ostrova Beqa a je považovaný za starobylý obrad, ktorý je založený na legende, podľa ktorej Boh dal kmeňu Sawau schopnosť chodiť po ohni.

Dnes sa obrad vykonáva počas svadieb a pri špeciálnych príležitostiach pre pobavenie hostí

Chodci idú v rade cez jámu s rozpálenými kameňmi a vychádzajú na druhej strane s neporušenými nohami. Tradične musia chodci pred ohňom po dobu dvoch týždňov dodržiavať dve prísne pravidlá.

Nie je im dovolené kontaktovať ženy alebo jesť kokosové orechy. Pri nedodržaní týchto pravidiel môžu chodci utrpieť vážne popáleniny.

Ceremoniál Yagona: Predĺženie pohostinnosti a rešpektu

Jednou z najvýznamnejších fižijských svadobných tradícií je obrad "yaqona", známy aj ako obrad kava.

Yaqona je tradičný fižijský nápoj vyrobený z koreňa rastliny kava. Je to mierne omamný a upokojujúci nápoj vyrobený z drveného koreňa yaqony (vyslovuje sa yang-GO-na) precezeného vodou. Podáva sa vo veľkej spoločnej mise ako súčasť tradičného obradu kava. Pri pití navodzuje príjemný, znecitlivujúci pocit v oblasti úst, pier a jazyka a tiež pocit kľudu a relaxácie. Pochádza z waka (sušeného koreňa) papriky. Slávnostná príprava je najuznávanejšou črtou miestneho života Fižijčanov. Vykonáva sa s najväčšou vážnosťou podľa sviatočného rituálu na označenie sobášov, narodení, úmrtí, oficiálnych návštev atď.

Prodej bytu 4+1, Praha 1 - 135
Prodej bytu 4+1, Praha 1 - 135, Praha 1

Obvykle sa pripravuje a prezentuje ako prejav úcty a dobrej vôle voči manželom a ich rodinám. Konzumuje sa z bežnej kokosovej škrupiny a vyžaduje sa tlieskanie pred alebo po pití. Je to skvělý spôsob, ako môžu novomanželia privítať hostí na svojej svadbe, alebo ju možno podávať na recepcii, ale pozor, môže byť pikantná.

Obrad Tovolea: Hľadanie požehnania od starších

Pri obrade Tovolea hľadajú nevesta a ženích požehnanie od starších členov ich rodín. Starší položia ruky na hlavy manželov a modlia sa za harmonické a prosperujúce manželstvo. Túto hlbokú tradíciu zdôrazňuje dôležitosť rodiny a múdrosti, ktorá sa predáva z generácie na generáciu.

Ceremoniál Bilo: Výmena yaqona

Obrad bilo je dôležitou súčasťou svadby na Fidži

Pár si vymieňa bilo (leštenú kokosovú škrupinu) napustenú yaqonou ako symbol svojho záväzku a jednoty. Zdieľanie tohto tradičného nápoja symbolizuje ochotu vzájomne sa podporovať a vyživovať po celú dobu manželského života.

Výmena Tabua: Symbol dôvery a lásky

Na fidžijských svadbách má prezentácia tabua (veľrybieho zuba) obrovský kultúrny význam. Tabua je symbolom dobrej vôle a často sa dáva rodine nevesty ako prejav uznania.

Čím väčší je počet prezentovaných zubov, tým väčší dar. Dnes, keď je veľryb menej a zákony obmedzujú medzinárodný obchod s ohrozenými druhmi, sú veľrybie zuby stále drahšie. Jediný zub v podobe náhrdelníka môže stáť stovky alebo tisíce libier.

Velrybové zuby sú vo fidžijskej kultúre veľmi cenené. Používajú sa tiež ako darčeky pri iných dôležitých príležitostiach, ako je narodenie, smrť a ospravedlnenia.

Meke: Oslava hudby a tanca

Žiadna fidžijská svadba sa nezaobíde bez živého a energického vystúpenia meke, tradičného tanca sprevádzaného melódickou hudbou. Meke sa delí na bojový tanec (Meke Wesi), ktorý predvádzajú muži s oštepami a palicami, a jemnejší ženský tanec (Meke Iri) s ladnými pohybmi a veľarmi. Tanečníci majú na sebe tradičné fidžijské oblečenie zo sušených listov, mušlí a ozdobných tkanín. Používajú sa tradičné fidžijské nástroje, ako sú bubny (lali), mušle a bambusové klapky. Meke predstavuje jedinečné kultúrne dedičstvo Fidži s ladnými pohybmi a svižnými rytmi, ktoré okúzlia ako pár, tak hostí. Je to radostné vyjadrenie lásky, oslavy a spoločenstva.

Výmena náhrdelníkov

Na Fidži je obľúbenou svadobnou tradíciou výmena náhrdelníkov, často vyrobených z živých a aromatických kvetov. Tieto náhrdelníky sú známe ako "salusalu" a symbolizujú lásku, úctu a jednotu. Sú vyrobené z látky Tapa, okvetných lístkov a pestrofarebných kvetov. Nevesta a ženích si tieto náhrdelníky vymenia ako symbol vzájomného záväzku a vytvoria tak krásny a srdcový moment počas obradu.

Čo k žrádlu a hostina

Jedlo zohráva kľúčovú úlohu na fidžijských svadbách, kde sa na túto príležitosť pripravuje okázalý hostina. Tradičné fidžijské jedlá, ako je kokoda (nakladaná ryba v kokosovom kréme) alebo palusami (listy taro varené v kokosovej smotane), potešia chuťové poháriky hostí a poskytnú skutočný kulinársky zážitok. Po svadbe sa podáva jedlo pripravené v zemi pod rozpálenými kameňmi (teda lovo).

Lovo je podzemná pec vyrobená skládaním a spaľovaním suchých kokosových škrupín v jamke. Ako sa oheň rozpáli, navŕšia sa na ňom kameny. Keď sa väčšina škrupín spáli, jedlo sa zabalí do banánových listov a položí sa na horúce kameny - ryba a mäso dolu, zelenina navrch.

Veiyabaki: Tanec peňazí

Počas tohto tanca hostia pripeniajú peniaze na svadobné šaty nevesty alebo ženícha ako dar na podporu novomanželov v ich spoločnom živote. Veiyabaki predstavuje kolektívnu podporu komunity a praje páru prosperitu do budúcnosti.

Matanigasau: Obrad na rozlúčku

Po skončení svadobných osláv nasleduje obrad matanigasau. Ide o rituál na rozlúčku, pri ktorom novomanželia vyjadrujú vďačnosť svojim rodinám za ich lásku a podporu. Matanigasau symbolizuje prechod páru do novej životnej etapy, ktorá je sprevádzaná nezávislosťou a založením vlastnej rodiny.

Vhodné oblečenie

Pri návšteve Fidži je dôležité mať na pamäti miestne zvyky a tradície, najmä pokiaľ ide o vhodné oblečenie. Aj keď je Fidži vo všeobecnosti pokojnou a príjemnou destináciou, kde sa môžete pohodlne obliecť, existujú určité situácie, kedy je zásadné prejaviť rešpekt prostredníctvom odevu.

Pri vstupe do dedín, kostolov alebo iných miest, ktoré majú pre Fidžijčanov posvätný alebo kultúrny význam, je najlepšie sa obliecť skromne.

To znamená zakryť si plecia a koleno a vyhnúť sa odhaľujúcemu oblečeniu, ako sú krátke šortky, topy s hlbokým výstrihom alebo bikiny. Výber voľného, ľahkého oblečenia, ktoré poskytuje dostatočné krytie, je znakom rešpektu k miestnym zvyklostiam.

Vzťahy v rodine

Na Fidži je veľká zložitosť sociálnych interakcií medzi rodinami a blízkymi kmeňmi, medzi bratmi a sestrami, bratrancami, sesternicami, strýcami a tak ďalej. Fidžijský termín "rodina" nezodpovedá západnému vnímaniu normatívnej rodiny. Členovia širšej rodiny prijímajú role a tituly priamych opatrovníkov. Kultúra iTaukei (domorodých Fidžijcov) nie je založená na biologickom pôvode, ale na spojení dieťaťa s duchovným predkom. To sa ukázalo ako prekážka v snaha aplikovať západnú kultúru na fidžijské prostredie, ako je napríklad využitie prevažne západného systému trestného súdnictva.

Aká svadba by teda bola vašej predstave najbližšia – úplne tradičná, alebo skôr kombinácia so súčasnými prvkami?

Zdroj: autorský text, weddedwonderland.com, farandawayadventures.com, fijidream.co.jp, tropicalfiji.com, royaldavuifiji.com

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie