Vojna na Ukrajine nielen že spôsobila masívne geopolitické otras, ale tiež rozdelila ruskú spoločnosť. Zatiaľ čo niektorí miliardári a umelci zostávajú verní prezidentovi Vladimirovi Putinovi, iní opúšťajú svoju vlasť, aby sa distancovali od režimu a vyhli sa západným sankciám. Od 24. februára 2022 sa tak ruskej štátnej príslušnosti vzdalo už desať miliardárov. Dôvodom sú nielen politické neshody, ale aj obavy o vlastnú bezpečnosť.
Tanečník Sergej Polunin opustil so svojou rodinou Rusko, kam sa v roku 2018 presťahoval získaním občianstva a podpory Putina. Na sociálnych sieťach uviedol ako dôvod, že jeho „duša nie je na svojom mieste“, ale kam odchádza neupresnil. Narodil sa v ukrajinskom Chersonu a patrí k najvýraznejším baletným osobnostiam. Po štúdiách v Kyjeve sa v 13 rokoch presťahoval do Británie, kde sa vďaka jeho talentu stal najmladším sólistom Kráľovského baletu. Neskôr však zo súboru odišiel a médiá to pripisovala jeho bouřlivému životnému štýlu. Mal veľmi proruské postoje, dokonca si nechal vytetovať i Putinovu podobizeň na hruď. Kvôli týmto okolnostiam mu bola zrušená niektorá európska vystúpenia. V roku 2022 otvorene podporil ruskú inváziu na Ukrajinu. Nedávno si ale sťažoval na nevyžiadané balíčky a obavy o bezpečnosť, nie je ale jasné, či s tým jeho odchod súvisí.
Z umeleckého sveta sa k odchodu z Ruska pridala aj operná speváčka Anastasia Voločkovová. Tá uviedla, že Rusko sa pre ňu stalo neznesiteľné. Pre odchod zo krajiny sa rozhodol aj populárny rapper Morgenshtern, ktorý bol obvinený z predaja drog. Zo športového prostredia sa k odchodu rozhodli napríklad šachista Sergej Karjakin, ktorý skôr reprezentoval Rusko, ale po vojne sa od Kremlu distancoval. Tenistka Daria Kasatkina verejne odsúdila režim Vladimira Putina a odvtedy žije mimo Ruska.
Aj miliardári sa rozhodli pre odchod zo krajiny. Jedni z posledných, ktorí tak urobili, sú zakladatelia technologickej spoločnosti Veeam, Ratmir Timashev a Andrei Baronov. Ich firma, špecializujúca sa na zálohovanie dát, je prezentovaná ako švajčiarska spoločnosť. V roku 2015 spoločnosť otvorila v Prahe výskumné centrum pre takmer päťsto zamestnancov. Timashev odišiel do USA už pred tridsiatimi rokmi a Baronov sa usadil vo Švajčiarsku. Odpor k ruskej agresii vyjadrili hneď po invázii na Ukrajinu a spoločne založili združenie na podporu obetí konfliktu.
Vasilij Anisimov, dlhoročný Putinov priateľ a bývalý prezident Ruskej federácie juda, bol ďalšou osobnosťou, ktorá opustila Rusko. Jeho spojenie s ruským prezidentom bolo zrejmé aj skrze obchodné aktivity. Spolupracoval na výrobe vodky Putinka, z ktorej mal Putin profitovať miliardy korún. Hoci nikdy nekomentoval ruskú politiku, Anisimov využil svoje chorvátske a dominikánske občianstvo na opustenie krajiny. Nikto dodnes nevie, čo ho k tomu viedlo, ale je zrejmé, že ani priateľstvo s Putinom nie je vždy zárukou bezpečnosti.
Leonid Nevzlin, ktorý v roku 2003 utekal do Izraela pred ruským vyšetrovaním, je jednou z najviac otvorene protirusky orientovaných osôb. Po invázii označil Rusko za "fašistický štát" a vojnu na Ukrajine za genocídu. Viac ako dvadsať rokov žije v zahraničí a jeho osud ukazuje, že nielen politické, ale aj obchodné konflikty môžu byť v Rusku likvidačné.
Jurij Milněr, investor stojaci za vznikom technologického giganta VK, sa občianstva vzdal v októbri 2022. Zo krajiny odišiel s rodinou už v roku 2014. Spolu s manželkou v apríli 2022 darovali cez dve miliardy korún na pomoc ukrajinským utečencom.
Proti vojne sa postavil aj zakladateľ Revolutu Nikolaj Storonskij. Spolupráca s Ukrajincem Vladom Jacenkom ho postavila do ťažkej situácie. Nechcel ohroziť ruských zamestnancov, a preto sa ku konfliktu vyjadril zdržanlivo. Podľa neho vojna nie je riešením a je úplne zlá a odporná.
Zdroje: autorský text, iRozhlas.cz, themoscowtimes.com, lidovky.cz, medium.com, themoscowtimes.com, visaguide.com, článok čiastočne vznikol pomocou ChatGPT